HOME COMMITTEE MEMBERS EVENT CALENDAR AWARDS CLUB RECORDS REGULATIONS PHOTO ALBUM LINKS

 

Click on trophy to download Championship Points

 

AWARDS

 

September 2017

Port Hacking / Swallow Rock Reserve



1st Place: Wayne Austin



2nd Place: Graham Ware



3rd Place: Andrew Kerin

April 2017

Port Hacking / Swallow Rock Reserve



1st (and only) Place: Wayne Austin

March 2017

Georges River / Woronora

No Fish Caught !!

Dave Beehag - for finding the ramp on an IPhone

Everyone's a winner

Everyone's a winner

 

Everyone's a winner

Everyone's a winner

 

February 2017

Port Hacking / Swallow Rock Reserve




1st Place: Roy Humphreys



2nd Place: Ray Moss



3rd Place: Barry O'Halloran



4th Place: Paul Macbeth

November 2016

Port Hacking / Swallow Rock Reserve

 



1st Place: Roy Humphreys (again)

October 2016

Georges River / Hurstville Grove



1st Place: Roy Humphreys



2nd Place: Graham Ware

May 2016

Georges River / Syvlania Waters



1st Place: Wayne Austin



2nd Place: Wayne Austin



Denis Hammond returning his Championship trophy to move to Greenwell Point


April 2016

Port Hacking / Swallow Rock Reserve



1st Place: Wayne Austin



2nd Place: Denis Hammond



3rd Place: Ray Moss



4th Place: Andrew Kerin


March 2016

Port Hacking / Swallow Rock Reserve

1st Place: Graham Ware

 

2nd Place: Paul Macbeth

 

February 2016

Port Hacking / Swallow Rock Reserve

 

1st Place: Andrew Kerin

2nd Place: Graham Ware

3rd Place: Ray Moss

4th Place: Roy Humphreys

 

November 2015

Port Hacking / Swallow Rock Reserve

1st Place: Denis Hammond

2nd Place: Roy Humphreys

3rd Place: Ray Green (ret) 

 


March 2015 Woronora - Cancelled

April 2015 Kyeemagh - Cancelled

May 2015 Port hacking - Cancelled

October 2015 - No fish caught

February 2015

Port Hacking / Swallow Rock Reserve




1st Place: Denis Hammond

December 2014

Port Hacking / Swallow Rock Reserve

(No championship points)




1st Place: Phil Kerin

November 2014

Port Hacking / Swallow Rock Reserve




1st Place: Ray Moss



2nd Place: Denis Hammond



3rd Place: Denis Hammond



4th Place: Andrew Kerin

October 2014

Georges River / Hurstville Grove

1st Place: Graham Ware

 

2nd Place: Denis Hammond

3rd Place: Kevin Pearce

4th Place: Roy Humphreys

 

May 2014

Port Hacking / Swallow Rock Reserve



1st Place: Garry Waters



2nd Place: Kevin Pearce



3rd Place: Denis Hammond



4th Place: Paul Macbeth


April 2014
Georges River / Kyeemagh



1st Place: Ray Green (ret)



2nd Place: Keith Ryan



3rd Place: Roy Humphreys



4th Place: Keith Ryan

March 2014
Georges River / Woronora

OR

The "Hammond Fishing Event"

1st Place: Denis Hammond

2nd Place: Denis Hammond (Yes again)

3rd Place: Denis Hammond (and again)

4th Place: Denis Hammond (and bloody again)

 

February 2014

Port Hacking / Swallow Rock Reserve

 

1st Place: Steve Ferguson

 

2nd Place: Roy Humphreys

 

3rd Place: Stephen Southall

 

November 2013

Port Hacking / Swallow Rock Reserve

1st Place: Ray Moss

2nd Place: Wayne Austin

 

October 2013

Georges River / Hurstville Grove

1st Place: Wayne Austin

2nd Place: Roy Humphreys

3rd Place: Wayne Austin

4th Place: Paul Macbeth

 

May 2013

Port Hacking / Swallow Rock Reserve

1st Place: Keith Ryan

2nd Place: Peter Roberts

3rd Place: Jack Dailly

4th Place: Denis Hammond

 

March 2013
Georges River / Woronora

1st Place: Ray Moss

No 2nd or 3rd placegetters

 

February 2013

Port Hacking / Swallow Rock Reserve

1st Place: Denis Hammond

2nd Place: Garry Waters

3rd Place: Garry Waters

Special "Muddy Waters" Award

 

November 2012

Port Hacking / Swallow Rock Reserve

1st Place: Denis Hammond

2nd Place: Graham Ware

3rd Place: Denis Hammond

4th Place: Denis Hammond

 

October 2012

Georges River / Hurstville Grove

1st Place: Andrew Kerin

2nd Place: Kevin Pearce

3rd Place: Allan Black

4th Place: Steve Ferguson

 

May 2012

Port Hacking / Swallow Rock Reserve

1st Place: Ray Moss

2nd Place: Andrew Kerin

3rd Place: Denis Hammond

4th Place: Andrew Kerin

 

April 2012
Georges River / Kyeemagh

1st Place: Keith Ryan

2nd Place: Ray Green (ret)

3rd Place: Ray Green (ret)

4th Place: Keith Ryan

 

March 2012
Georges River / Woronora


1st Place: Paul Macbeth

2nd Place: Jack Dailly

3rd Place: Steve Green

4th Place: Jack Dailly

 

February 2012

Port Hacking / Swallow Rock Reserve

1st Place: Wayne Austin

2nd Place: Denis Hammond

3rd Place: Wayne Austin

 

November 2011

Port Hacking / Swallow Rock Reserve

1st Place: Stephen Green

 

October 2011

Georges River / Hurstville Grove

1st Place: Wayne Austin

2nd Place: Andrew Kerin

3rd Place: Andrew Appleton

4th Place: Andrew Appleton

 

May 2011

Port Hacking / Swallow Rock Reserve

EQUAL 1st Place: Kevin Pearce

EQUAL 1st Place: Denis Hammond

2nd Place: Jack Dailly

 

April 2011

Georges River / Kyeemagh

1st Place: Andrew Kerin

2nd Place: Andrew Kerin

3rd Place: Kevin Pearce

4th Place: Paul Macbeth

5th Place: Paul Macbeth

6th Place: Kevin Pearce

7th Place: Denis Hammond

 

March 2011

Port Hacking / Swallow Rock Reserve

 

1st Place: Andrew Kerin

2nd Place: Paul Donachie

 

February 2011

Georges River / Woronora

 

1st Place: Wayne Austin

2nd Place: Bob Whittaker

3rd Place: Andy Merlino

4th Place: Keith Ryan

 

November 2010

Port Hacking / Swallow Rock Reserve

1st Place: Ray Moss

2nd Place: Paul Donachie

3rd Place: Steve Green

 

October 2010

Georges River / Hurstville Grove

1st Place: Wayne Austin

2nd Place: Paul Donachie

3rd Place: Kevin Pearce

4th Place: Ray Green (ret) and Bruce Everett

 

May 2010

Georges River / Sylvania Waters

1st Place: Andrew Elbaf

2nd Place: Ray Moss

3rd Place: Michael Merlino

4th Place: Ray Moss

 

April 2010

Port Hacking / Swallow Rock Reserve

1st Place: Andrew Kerin

2nd Place: Jeff Stone

3rd Place: Ray Moss

4th Place:Andrew Kerin

 

March 2010

Georges River / Woronora

1st Place: Jack Dailly

2nd Place: Peter Roberts

3rd Place: Barry O'Halloran

4th Place: Garry Waters

 

February 2010

Port Hacking / Swallow Rock Reserve

1st Place: Michael Merlino

2nd Place: Michael Merlino

3rd Place: Andy Merlino

4th Place: Andy Merlino

 

November 2009

Georges River / Woronora

1st Place: Jeff Stone

2nd Place: Kevin Pearce

Annual Champion: Jeff Stone

 

October 2009

Port Hacking / Swallow Rock Reserve

 

1st Place: John Pearson

2nd Place: Ray Moss

3rd Place: Gavin Masovic

4th Place: Brendan Hickling

 

May 2009

 Georges River / Cattle Duffers

 

1st Place: Bill Wong

2nd Place: Andrew Kerin (Computer Generated Placing)

3rd Place: Steve Green (Computer Generated Placing)

4th Place: Paul Macbeth (Computer Generated Placing)

5th Place: Ray Moss (Computer Generated Placing)

 

March 2009

Port Hacking / Swallow Rock Reserve

 

1st Place: Jeff Stone

2nd Place: Ray Moss

3rd Place: Kevin Pearce

4th Place: Wayne Mamo

 

February 2009

Georges River / Hurstville Grove

 

1st Place: Paul Macbeth

2nd Place: Allan Black

3rd Place: Michael Merlino

4th Place: Jack Dailly

 

November 2008

Woronora River / Jannali Reserve

 

1st Place: Steve Ferguson

2nd Place: Jack Dailly

3rd Place: Garth Hyslop

 

October 2008

Port Hacking / Swallow Rock Reserve

 

1st Place: Bob Judge

2nd Place: Jeff Stone

3rd Place: John Pearson

 

April 2008

Port Hacking / Swallow Rock Reserve

 

1st Place: Peter Bisson

2nd Place: Ray Moss

3rd Place: Steve Ferguson

 

February 2008

Woronora River / Jannali Reserve

1st Place: Peter Roberts

2nd Place: Andrew Elbaf

3rd Place: Michael Merlino

4th Place: Andrew Elbaf

 

November 2007

Port Hacking / Swallow Rock Reserve

1st Place: Jack Dailly

2nd Place: Peter Roberts

3rd Place: Paul Macbeth

 

September 2007

Georges River / Cattle Duffers Park

1st Place: Wayne Mamo

2nd Place: Bob Judge

3rd Place: Bob Judge

4th Place: Kevin Pearce

 

March 2007

Port Hacking / Swallow Rock Reserve

1st Place: Kevin Pearce

2nd Place: Steve Ferguson

3rd Place: Kevin Pearce

4th Place: Keith Ryan

 

February 2007

Woronora River / Jannali Reserve

 

1st Place: Wayne Mamo

2nd Place: Kevin Pearce

3rd Place: Andy Merlino

4th Place: Keith Ryan

5th Place: Andrew Elbaf

 

November 2006

Port Hacking / Swallow Rock Reserve

 

1st Place: Bob Whittaker

2nd Place: Wayne Austin

3rd Place: Andy Merlino

 

October 2006

Georges River / Cattle Duffers Park

1st Place: Ray Moss

Unfortunately Ray's fish was the only one caught.. Prizes carried over to next event

Some of our members retired on a pittance !!

Our youngest boat driver, Shane Austin

 

September 2006

Port Hacking / Swallow Rock Reserve

1st Place: Keith Ryan

2nd Place: Bob Judge

3rd Place: Bob Stone

 

June 2006

"Winter Wimps" / Grays Point

As this event was an "unofficial" event, no awards were given for fish caught.

 

1st Place: Bill Wong

AND Steve Green

2nd Place: Paul Macbeth

3rd Place: Steve Ferguson

 

April 2006

Georges River / Hurstville Grove

 

 

1st Place: Bob Whittaker

2nd Place: Corey Whittaker

3rd & 4th Place: Steve Green

5th Place: Bob Judge

 

March 2006

Port Hacking / Swallow Rock Reserve

 

Unfortunately no "legal" fish were caught at this event. A draw took place to award the following prizes

1st Place: Jack Dailly

2nd Place: Paul Macbeth

3rd Place: Dominic Longo

 

February 2006

Woronora River / Jannali Reserve

1st Place: Kevin Pearce

2nd Place: Wayne Austin

3rd Place: Bob Judge & Andrew Elbaf

 

November 2005

Georges River / Cattle Duffers

 

1st Place: Kevin Pearce

2nd Place: Ray Moss

3rd Place: Steve Ferguson

 

April 2005

Georges River / Hurstville Grove

Hurstville Grove.jpg (31870 bytes)

 

Whittaker Bream.jpg (37455 bytes)

1st Place: Bob Whittaker

White Bream.jpg (43368 bytes)

2nd Place: Paul White

Dwyer Bream.jpg (37075 bytes)

3rd Place: Ray Dwyer

Dailly Flathead.jpg (34318 bytes)

4th Place: Jack Dailly

Dailly Flounder.jpg (41936 bytes)

Record Flounder: Jack Dailly

 

March 2005

Port Hacking / Grays Point

Gray Point Ramp.jpg (44893 bytes)

 

Bob Flathead.jpg (43646 bytes)

1st Place: Bob Whittaker

Bob Tuna.jpg (41660 bytes)

2nd Place: Bob Whittaker

Aussie Travelly.jpg (39298 bytes)

3rd Place: Wayne Austin

Andy Tailor.jpg (38666 bytes)

4th Place: Andy Merlino

Blackie snapper.jpg (36973 bytes)

4th Place: Allan Black

Aussie Whiting.jpg (37928 bytes)

Club Record Whiting: Wayne Austin

 

TOP of PAGE